licznik

Elektryka w fabryce – rozdzielnice średniego napięcia

Chcąc postawić fabrykę – czegokolwiek musimy mieć zasilanie elenktyczne. Jak wiadomo, dziś bez prądu już nic nie zrobimy, ponieważ to maszyny są więcej niż połową sukcesu. Dobra maszyny i dobrze wykwalifikowana kadra to już 95% sukcesu. Wiadomo, że trzeba mieć jeszcze szczęście oraz dobrze wybraną branżę.

Rozdzielnice średniego napięcia – niezbędne w fabryce

licznikDlatego też zastanówmy się, co będzie potrzebne w takiej fabryce. Po pierwsze musimy mieć rozdzielnice. W biurze dla pracowników niech będą to rozdzielnice niskiego napięcia. Jednak dla hali produkcyjnej będą to dużo większe wartości. Więc trzeba wykonać pomiary, czy będziemy korzystać z napięcia średniego czy wysokiego. Podejrzewam, że to pierwsze wystarczy więc jak zastosujemy rozdzielnice średniego napięcia powinno być dobrze. Chyba ze pomiary pokażą inaczej. Wtedy już należy zastosować wielkie rozdzielnice izolowane gazem do napięć wysokich. Jednak nie spotkałem się, żeby gdzieś w fabryce była potrzeba używać aż takich rozdzielnic. Co więcej, należy zastanowić się nad bezpieczeństwem pracowników. Po pierwsze – nikt nie chce, żeby kogokolwiek choćby poraził prąc, a idąc dalej prąd może być bardzo niebezpieczny i doprowadzić nawet do zgonów. A czy ktoś chciałby tego? Myślę że nikt nie chciałby niepotrzebnych tragedii na terenie jego zakładów. Dlatego wszystko musi być odizolowane jak się tylko da. Nie może być żadnego przewodu luźno latającego. I koniec kropka. Warto pomyśleć również, żeby mieć swoje stacje transformatorowe, które będą rozdzielać napięcie, tak jak chcemy. Wszystko samemu można sterować. Jedynie co – w razie awarii będziemy musieli sami wymieniać lub naprawiać. Warto też zainwestować w baterie kondensatorów, które choć pozwolą nam zminimalizować koszty związane z efektem indukcji, który występuje w urządzeniach elektrycznych takich choćby jak silniki.
Poruszyłem i tak tylko klika tematów i to bardzo pobieżnie. Chcąc założyć własną fabrykę jest dużo więcej czynników na które należy poruszyć przy doprowadzaniu energii elektrycznej do maszyn, kontaktów itp.