Co warto wiedzieć o drapakach dla kotów

Przez wiele osób traktowane jako zwykła zabawka dla zwierzęcia. Stawiane na równi z innymi gadżetami, które dostarczają kotu rozrywki. W rzeczywistości jednak spełniają o wiele ważniejszą funkcję i obowiązkowo powinny zagościć w domu każdego kociarza. O czym mowa?

Niezastąpione zalety drapaków dla kotów

drapaki dla kotów

Po pierwsze, przy użyciu drapaków nasi podopieczni ostrzą swoje pazury. To nie tylko utrzymuje je w dobrym stanie, ale pozwala także oszczędzić znajdujące się w domu meble. Zapewne nikt z nas nie byłby ucieszony widokiem swojej ulubionej kanapy zamienionej w strzępy przez sfrustrowanego kota. Higiena to jednak nie wszystko. Drapaki dla kotów zazwyczaj posiadają kilka pięter, na które kot może się wspiąć, oraz małe budki. To zapewnia zwierzętom schronienie i pozwala realizować ich instynkty. Nie zapominajmy bowiem, że w naturze koty korzystały z gałęzi drzew zarówno po to, by ukryć się przed większymi od siebie drapieżnikami, jak i zaczaić się na potencjalną ofiarę. Pomimo udomowienia koty wciąż potrzebują w swoim otoczeniu odpowiedników naturalnych elementów krajobrazu, a drapaki idealnie się do tego nadają. Jak jednak przekonać kota, by porzucił znęcanie się nad skórzanym fotelem i zaprzyjaźnił się z drapakiem? Jeżeli z czystej ciekawości nie sprawdzi nowego przedmiotu, który nagle pojawił się na jego terytorium, możemy ustawić drapak w pobliżu miejsca, w którym kot najbardziej lubi ostrzyć pazurki albo odpoczywać.

Jeśli pomimo naszych starań kot wciąż nie jest zainteresowany nowym obiektem, sprawdźmy, czy odpowiada mu faktura materiału, którym drapak został obity. Przy kupnie używanego drapaka musimy brać pod uwagę również ewentualność, w której nasz podopieczny nie będzie czuł się komfortowo, czując zapach obcego kota.